Wiadomości

XI Katyński Marsz Cieni w Warszawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Chcemy w nim pokazać, że nasze milczenie podczas Marszu jest jak krzyk o ich pamięć – mówi Jarosław Wróblewski, koordynator marszu. Marsz Cieni wyruszy spod Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie 8 kwietnia w niedzielę o godz. 15.00.

„To milczący hołd dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie, który wpisał się już w krwioobieg corocznych obchodów. Wśród zgładzonych w lesie katyńskim żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej byli lekarze, duchowni, urzędnicy, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, literaci…” – czytamy na stornie Instytutu Pamięci Narodowej.

– Chcemy w nim pokazać, że nasze milczenie podczas Marszu jest jak krzyk o ich pamięć. Choć zostali zamordowani w 1940 r., a prawda o tej zagładzie przestała być oficjalnie zakłamywana dopiero po 1989 r. Dzięki żywej pamięci, w sercu Warszawy, oficerowie z Katynia będą symbolicznie wśród nas – mówi Jarosław Wróblewski, koordynator marszu.

Przed symboliczną kolumną polskich jeńców będzie jechał historyczny pojazd NKWD, tzw. czarny woron.

XI Katyński Marsz Cieni ma na swej drodze kilka symbolicznych postojów: kościół pw. Świętego Krzyża – czytanie korespondencji obozowej, Pałac Prezydencki – zapalenie znicza ofiarom katastrofy smoleńskiej, którzy zginęli w drodze do Katynia, plac Zamkowy – wyczytywanie listy zabitych oficerów, Nowe Miasto – wspomnienie zamordowanych kapelanów.

Msza św. w Muzeum Katyńskim, która rozpocznie o godz. 11.00. Uświetni ją swoim śpiewem chór „Nowogródzkie Orły”. Marsz zakończy się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej.

Organizatorami XI Katyńskiego Marszu Cieni są Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej.

/ipn.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!