Wiadomości

Wszyscy nowi zakażeni to górnicy – dramatyczna sytuacja na kopalniach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo zdrowia w swym drugim z niedzielnych komunikatów poinformowało o kolejnych 175 przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 w całej Polsce. Z tego aż 108 zainfekowanych to mieszkańcy woj. śląskiego. Tym samym bilans chorych na Covid-19 w regionie wzrósł już do 3.566 przypadków.

Wszyscy nowi zakażeni to górnicy z czterech zakładów górniczych. Służby wojewody śląskiego przekazały w niedzielę wyniki z pierwszych serii próbek pobranych od górników jeszcze w czwartek. Na podstawie tych badań koronawirusa wykryto w próbkach pobranych od górników z Jankowic (38 osób), Murcek–Staszica (15 osób), Pniówka (29 osób) i Bobrka (26 osób). W tym czasie nie było jeszcze wyników badań z próbek pobranych w czwartek od pracowników Sośnicy.

Przypomnijmy, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kopalniach i wśród rodzin górników, już w środę główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas informował w Katowicach o rozpoczęciu od czwartku dużej akcji badań przesiewowych w tych pięciu zakładach, następnie – zgodnie z informacjami ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – rozszerzonej.

W sobotę Szumowski sygnalizował, że w oparciu o przygotowane pod kątem pracowników pięciu kopalń stanowiska pobierania próbek typu drive-thru (wymazy pobierane są od osób podjeżdżających samochodem, bez wysiadania) w sobotę pobranych miało zostać 2,5 tys. próbek, a w niedzielę – 5 tys. Wszystkie następnie miały być badane poza regionem.

Decyzją głównego inspektora sanitarnego do śląskich powiatowych sanepidów skierowano też inspektorów sanitarnych z innych części kraju. Mają oni zapewniać wsparcie przy wywiadach epidemiologicznym w przypadku dodatnich wyników górników. Pracownicy tacy, a także osoby, z którymi mieli oni kontakt, będą podlegać 14-dniowej kwarantannie

Minister mówił też w sobotę, że kopalnie wysłały ok. 30 tys. smsów do pracowników z informacją, aby pozostali w domach, ponieważ większość z nich choruje bezobjawowo. Zaznaczył, że akcja testowania ma służyć odizolowaniu osób chorych, rozprzestrzeniających wirusa, od zdrowych. Podkreślił też, że współpracujące w tych działaniach ministerstwo spraw wewnętrznych zadeklarowało wzmożoną kontrolę policyjną osób w kwarantannie.

Zgodnie z danymi z piątku, w rybnickiej kopalni Jankowice potwierdzono do tego dnia 246 przypadków zakażenia (w czwartek były to 204 przypadki), w kopalni Murcki-Staszic 114 (w czwartek było ich 111), a w kopalni Sośnica 67 (wobec 64 przypadków potwierdzonych do czwartku).

Ostatnie dane dotyczące zakażeń w Jastrzębskiej Spółce Węglowej pochodziły z niedzielnego popołudnia. Potwierdzenie zakażeń uzyskano u 71 pracowników, na kwarantannę skierowano ich 271. W czwartek wieczorem spółka informowała, że w tym czasie na kwarantannie było 256 jej pracowników.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!