Wiadomości

WSJ: Rosja chce wyprodukować 6000 irańskich dronów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Moskwa i Teheran czynią kolejne kroki związane z planami budowy w Rosji nowej fabryki, która mogłaby wyprodukować co najmniej 6000 zaprojektowanych przez Iran dronów z przeznaczeniem na wojnę na Ukrainie, co jest najnowszym znakiem pogłębiania współpracy między dwoma krajami – czytamy w The Wall Street Journal.

Urzędnicy, na których powołuje się WSJ, mieli powiedzieć, że w ramach powstającego sojuszu wojskowego irańska delegacja wysokiego szczebla poleciała do Rosji na początku stycznia, aby odwiedzić planowaną lokalizację fabryki i dopracować szczegóły, tak aby projekt mógł ruszyć. Urzędnicy powiedzieli, że oba kraje zamierzają zbudować szybszy dron, który może stanowić nowe wyzwanie dla ukraińskiej obrony powietrznej.

Teheran dostarczył już Moskwie setki dronów, których ta użyła do atakowania celów wojskowych i cywilnych na Ukrainie – poinformowali amerykańscy urzędnicy. A administracja Bidena ostrzegła, że ​​Rosja i Iran rozwijają „pełnoskalowe partnerstwo obronne”. Biały Dom twierdzi, że Moskwa szkoliła irańskich pilotów do pilotowania rosyjskich myśliwców z zamiarem wysłania Teheranowi tych odrzutowców do końca roku.

W grudniu Biały Dom ostrzegł, że Moskwa i Teheran rozważają budowę wspólnej linii produkcyjnej dronów w Rosji. Teraz, jak powiedzieli amerykańscy urzędnicy, rozmowy przekształciły się w konkretne plany wraz z wizytą w dniu 5 stycznia w rosyjskim mieście Jełabuga, około 600 mil na wschód od Moskwy. Zwiedzili pustkowia, gdzie przywódcy obu krajów planują zbudować nową fabrykę, która może wyprodukować co najmniej 6000 dronów w nadchodzących latach – powiedzieli.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!