Wiadomości

Chińczycy oburzeni zestrzeleniem chińskiego balonu przez Amerykanów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprotestowało “przeciwko użyciu siły przez Stany Zjednoczone w celu zaatakowania cywilnego bezzałogowego balonu”.

W sobotę amerykański myśliwiec zestrzelił chiński balon szpiegowski, który przez kilka dni był śledzony przez Pentagon i wojsko. Pocisk został wystrzelony przez samolot F-22, gdy balon znajdował się nad Oceanem Atlantyckim u wybrzeży Karoliny Południowej.

Pentagon poinformował, że prezydent USA Joe Biden nakazał zestrzelenie chińskiego obiektu 1 lutego, ale Departament Obrony ze względów bezpieczeństwa poczekał, aż balon znajdzie się nad wodami terytorialnymi USA. Waszyngton uważa, że balon był używany przez Chiny do monitorowania strategicznych obiektów w Stanach Zjednoczonych. Pekin temu zaprzecza, przekonując, że balon zbierał dane do celów meteorologicznych.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat, w którym zaprotestowało “przeciwko użyciu siły przez Stany Zjednoczone w celu zaatakowania cywilnego bezzałogowego balonu”. “Chiny po weryfikacji wielokrotnie informowały stronę amerykańską, że balon jest przeznaczony do użytku cywilnego i wleciał w (przestrzeń powietrzną – red.) USA z powodu działania siły wyższej, była to sytuacja zupełnie nieprzewidziana” – napisano w oświadczeniu MSZ.

Dyplomaci dodali też, że ChRL zastrzega sobie prawo do dalszych niezbędnych reakcji i będzie “zdecydowanie bronić swoich uzasadnionych praw i interesów”.

Czytaj też:

Chiński balon został zestrzelony przez Amerykanów

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!