Wiadomości

Wrocław: Obywatel Ukrainy odpowie za handel ludźmi i gwałty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniu 12 maja 2023 roku, Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia-Krzyki Zachód skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 61-letniemu obywatelowi Ukrainy Vasylowi H. oskarżonemu o handel ludźmi i gwałty.

W dniu 12 maja 2023 roku Prokuratura Rejonowa dla Wrocławia-Krzyki Zachód skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 61-letniemu obywatelowi Ukrainy Vasylowi H. oskarżonemu m. in. o to, że w okresie od maja 2022 roku do sierpnia 2022 roku we Wrocławiu, działając z innymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, dopuścił się handlu ludźmi poprzez zwerbowanie do pracy polegającej na świadczeniu usług seksualnych dwóch małoletnich dziewczyn. Oskarżony wykorzystał przy tym krytyczne położenie młodych kobiet, wynikające z konieczności ucieczki z Ukrainy przed wojną i braku środków finansowych, pozwalających im na samodzielną egzystencję na terenie Polski, co wyczerpało znamiona czynu z art. 189 a § 1 kk i w zw. z art. 204 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.

Ponadto oskarżony w podanym okresie, stosując groźby w postaci możliwości powiadomienia osób najbliższych zwerbowanych przez siebie dziewczyn, o świadczeniu usług seksualnych i ujawnienia zdjęć o podłożu erotycznym oraz wykorzystując krytyczne położenie wynikające z ucieczki z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym oraz stosując wobec pokrzywdzonych przemoc fizyczną, kilkunastokrotnie doprowadził małoletnie do obcowania płciowego jak również poddania się innym czynnościom seksualnym dopuszczając się tym samym czynów z art. 197 § 1 i § 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

Jednocześnie we wskazanym okresie oskarżony Vasyl H. utrwalał treści pornograficzne z udziałem małoletnich poprzez wykonywania zdjęć oraz nagrań, czym dopuścił się czynu z art. 204 § 4 i § 4b k.k.

Biorąc pod uwagę karygodny i wysoce szkodliwy społecznie charakter czynów jakich dopuścił się oskarżony oraz treść art. 72 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583), który stanowi, że skazując sprawcę, który w czasie trwania konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy popełnił przestępstwo, o którym mowa w art. 189 a § 1 kk, wskazac nalezy, że za zarzucane oskarżonemu czyny grozi kara wysokości od lat 10 do lat 15 albo kara 25 lat pozbawienia wolności.

Anna Placzek-Grzelak
rzecznik prasowy
Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!