Wiadomości

Wójt sprzedał ziemię pod gigantyczny hotel, po czym został jego dyrektorem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Pobierowie na Wybrzeżu Rewalskim, 150 metrów od Bałtyku, powstaje największy hotel w Polsce. Do przygotowania inwestycji pod topór poszło 1,5 tys. drzew. Teren pod megahotel został sprzedany przed dwoma laty za 50 mln prywatnemu inwestorowi przez ówczesnego wójta gminy Rewal, który jest teraz dyrektorem budowanego hotelu.

Największy hotel w Polsce, który będzie mógł w 1,1 tys. pokojach zmieścić nawet 3 tys. gości powstaje ok. 150 metrów od Bałtyku. Teren inwestycji – ok. 30 hektarów – to dawna jednostka wojskowa. Miasto, które od kilku lat było właścicielem terenu, sprzedało go w 2017 r. za 50,5 mln zł Tadeuszowi Gołębiowskiemu, właścicielowi firmy Tago.

W celu przygotowania inwestycji wyciętych zostało ponad 1,5 tys. drzew. Inwestor jednak zobowiązał się zasadzić ponad 3 tys. nowych drzewek. Inwestycja jest oddalona od Pobierowa o półtora kilometra.

Gmina Rewal, która sprzedała działki pod budowę hotelu, była wówczas zarządzana przez wójta Roberta S., oskarżonego przez prokuraturę o „niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przy zawarciu umowy z para bankami”. Według śledczych gmina miała ponieść szkodę w wysokości 21 mln zł. Akt oskarżenia trafił już do sądu. Sprawa pozostaje w toku – informuje rzeczniczka szczecińskiej prokuratury Joanna Biranowska-Sochalska.

Były wójt Rewala jest teraz dyrektorem hotelu w budowie. – Brakowało nam w gminie klienta z innej, wyższej półki. Brakowało nam hotelu pięciogwiazdkowego. Ten hotel będzie uzupełnieniem oferty gminy – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

W sprawie budowy hotelu w Pobierowie portal tvp.info zwrócił się do Greenpeace Polska. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Jak podawała prokuratura, oskarżony wójt miał „przywłaszczyć 17 tys. zł przy pomocy dwóch swoich współpracowników”.

Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie oprócz wójta i dwóch współpracowników odpowie też troje byłych skarbników: Seweryn B., Artur M. i Iwona S.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!