Wiadomości

Awantura o krakowską synagogę – Gmina Wyznaniowa Żydowska nie wpuszcza do niej chasydów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie zablokowała wstęp do Synagogi Izaaka chasydom, którzy próbowali się dostać do światyni. Całe zdarzenie jest elementem konfliktu między Gminą Żydowską a chasydzką fundacją.

– Próbowaliśmy rozmawiać, próbowaliśmy doprowadzić do spotkania. Mogliśmy to załatwić w normalny, cywilizowany sposób – powiedział przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz.

Odniósł się w ten sposób do konfliktu między Gminą a Fundacją Chabad Lubawicz, który eskalował w poniedziałek, kiedy to grupa chasydów nie została wpuszczona do Synagogi Izaaka na krakowskim Kazimierzu.

Synagogą, której właścicielem jest Gmina Żydowska, od 2008 r. zarządzała – według relacji mediów – chasydzka fundacja. Ma tam swoje biuro, prowadzi sklep koszerny, bibliotekę, a w świątyni regularnie odbywają się modły lokalnej społeczności żydowskiej.

W zeszłym roku Gmina chciała podwyższyć czynsz, w związku z czym sprawa trafiła do sądu. Jak poinformował Jakubowicz, rozstrzygnięcie miało być korzystne dla Gminy.

– Umówiliśmy się na spotkanie, żeby siąść, porozmawiać, ustalić cenę, jaka jedną i drugą stronę by zadowalała. Strona przeciwna nie przyszła. W momencie, kiedy już siedzieliśmy, dostaliśmy wiadomość, że jej pełnomocnikiem zostaje Roman Giertych – powiedział Jakubowicz.

Przypomniał, że synagoga obecnie nie służy tylko jako miejsce modlitwy, ale i takie, w którym prowadzona jest działalność komercyjna.

W poniedziałek wstęp do Synagogi był zablokowany, a na bramie zauważyć można było łańcuchy i kłódki. Przedstawiciele fundacji wezwali na miejsce policję, ale funkcjonariusze jedynie pouczyli zgromadzonych o trybie postępowania cywilno-prawnego.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie w oświadczeniu podkreśliła, że „jako właściciel Synagogi Izaaka, którego nie wiąże umowa z jakimkolwiek podmiotem w zakresie najmu lub udostępnienia pomieszczań Synagogi”, dowiedziała się, że w pomieszczeniach świątyni, która jest wpisana do rejestru zabytków i za którą gmina ponosi prawną odpowiedzialność, „podjęte zostały czynności, które zagrażają jej bezpieczeństwu i grożą jej zniszczeniem”.

Według gminy doszło do uszkodzenia budynku przez wybicie okien, nielegalne podłączenie źródeł dużej mocy poza systemem elektrycznym, bez zezwolenia zakładu energetycznego – stan nieruchomości się pogarsza i wymaga pilnej interwencji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!