Wiadomości

Wojsko ćwiczyło przed katowicką defiladą „Wierni Polsce”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka tysięcy żołnierzy w centrum Katowic ćwiczyło w nocy przemarsze, przejazdy i wojskową muzykę. Próba generalna przed tegoroczną defiladą z okazji Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się o 2.00 w nocy.

Podobnie jak w ostatnich latach w Warszawie, tak i w tym roku na Śląsku próbę generalną zorganizowano w środku nocy, żeby zmniejszyć uciążliwości dla mieszkańców.

Żołnierze są już po całym cyklu szkoleniowym.

– Rozpoczęliśmy we wtorek 6 sierpnia i ćwiczyliśmy intensywnie siódmego i ósmego i nawet dzisiaj były szkolone takie grupy jak Żandarmeria Wojskowa – powiedział dowódca Zgrupowania Opole ppłk. Waldemar Pawelec w rozmowie z Polskim Radiem.

W defiladzie „Wierni Polsce” weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Mieszkańcy Górnego Śląska oraz goście będą mogli obserwować między innymi maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Minister Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału w defiladzie także górników.

Defilada rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej w Katowicach, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez katowickie rondo, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości ronda Pętli Słonecznej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!