Wiadomości

Wojska rosyjskie chcą przebić się do Mikołajowa, w okolicach Czernihowa trwają walki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformował, że wojska rosyjskie próbują obejść Chersoń i zaatakować Mikołajów. Walki toczą się nadto pod Czernihowem.

W Porcie Lotniczym Hostomel wylądowało do 200 rosyjskich spadochroniarzy. Ukraińscy żołnierze toczą zaciekłą walkę o kontrolę nad obiektem. Rosjanie nacierają pod Chersoniem i próbują obejść go od wschodu, aby kontynuować ofensywę na Mikołajów.

Jednostki ukraińskie walczą na północy Czernihowszczyzny, na rubieży Pieriemoga-Głuchów. Zatrzymano tam kolumnę rosyjską. Według Sztabu Generalnego okolic Czernihowa broni ukraińska 1. Samodzielna Brygada Pancerna.

Ponadto wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w kilku kierunkach. Rubież obrony wyznaczają Dowżanka, Dworiczna, Artemówka, Kotuzówka, Charków, Derhacze, Dowżyk, Muracha, Ochtyrka, Sumy. Rosyjskie samoloty Su-25SM operują z lotniska Łuniniec wzdłuż białoruskiej granicy.

„Obecnie z 90 batalionowych grup taktycznych ponad 60 BTG zostało wprowadzonych na Ukrainę. Wróg koncentruje swoje wysiłki na kierunkach slobozhanskim, siewierskim i Tawrrijskim. Podstępny plan rosyjskich najeźdźców jest już jasny. Głównym celem operacji jest zablokowanie Kijowa, utworzenie korytarza lądowego do Półwyspu Krymskiego i samozwańczej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej” – czytamy w komunikacie.

“Innym celem agresora jest wyrządzenie szkód w krytycznej infrastrukturze cywilnej, która jest regularnie atakowana przez ataki powietrzne i rakietowe. Wróg ma wyjątkowo niskie morale. Wymownym przykładem jest obrona Sum i Ochtyrki. W Ochtyrce mała jednostka zaopatrzeniowa, uzbrojona tylko w broń strzelecką, oczyściła rodzinne miasto rosyjskiego batalionu szturmowego” – dodano.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!