Libijscy bojownicy na Ukrainie 
Wiadomości

Wojska Haftara nacierają na stolicę Libii z trzech kierunków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Walki o stolicę Libii, Trypolis, między siłami prorządowymi a Libijską Armią Narodową (LNA), dowodzoną przez feldmarszałka Chalifa Haftara, rozgorzały z nową siłą.

Oddziały Haftara rozpoczęły szturm na miasto z trzech kierunków: walki toczą się na przedmieściu Tajura – na wschód od stolicy, w dzielnicy Dżanzur na zachodzie oraz w mieście Bin Gaszir na południu, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy Trypolis.

Ów port lotniczy od lat jest nieczynny, nie ma zatem wielkiego znaczenia strategicznego. Obecnie wszystkie loty obsługiwane są z lotniska „Mitiga”, zlokalizowanego w mieście, około dziesięciu kilometrów na wschód od centrum. Tam też naciera prawa flanka ugrupowania Haftara. Wczoraj bowiem lotnictwo rządowe przeprowadziło ataki na nacierające na miasto oddziały.

Wśród innych ważnych obiekttów, które Haftar stara się uchwycić w pierwszej kolejności, są bank narodowy i państwowe centrum telewizyjne. Według niektórych naocznych świadków żołnierze Libijskiej Armii Narodowej byli widziani około 15 kilometrów od centrum miasta.

W telewizyjnym wystąpieniu szef rządu Faiz Saradż oskarżył feldmarszałka Haftara o zdradę i zorganizowanie zamachu stanu. Stwierdził, że jego rząd „wyciągnął rękę do pokoju”, ale teraz, według niego, Haftar zmierzy się tylko „z siłą i stanowczością”.

Obecnie port lotniczy Trypolis znajduje się w rękach wojsk Haftara, choć przejściowo siłom rządowym udało się go odbić, o czym pisaliśmy wczoraj. Już wczoraj też oddziałom Haftara udało się zdobyć południowo-zachodnią dzielnicę stolicy kraju As-Swani, a także zamknąć pierścień okrążenia wokół miasta:

Według ostatnich doniesień wojska rządowe odbiły port lotniczy Trypolis, ale wojska Haftara wdarły się do miasta

/BBC/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!