Wiadomości

Według ostatnich doniesień wojska rządowe odbiły port lotniczy Trypolis, ale wojska Haftara wdarły się do miasta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwają zacięte walki o stolicę Libii. Wczoraj późnym wieczorem Pojawiła się informacja, iż wojska rządowe zdołały odbić zdobyty wcześniej przez oddziały marsz. Chalifa Haftara port lotniczy Trypolis. Z kolei dziś rano poinformowano, iż wojska Haftara wdarły się do miasta i zdobył południowo-zachodnią dzielnicę stolicy kraju As-Swani.

Jak już pisaliśmy, w czwartek wojska Haftara, kontrolujące wschodnią część kraju, z centrum w Tobruku, ruszyły do natarcia przeciwko siłom podległym Rządowi Zjednoczenia Narodowego, na którego czele stoi premier Faiz Saradż, które kontrolowały zachodnią część kraju.

Kolumny LNA rozpoczęły natarcie w kierunku Trypolisu, a Chalif Haftar w płomiennym przemówieniu zapowiadał rychłe jego zdobycie.

– Wszyscy dzisiaj kreślimy nasz los, zapisujey nasze imiona w historii. Konieczne jest wydarcie twardej ziemi spod stóp ciemiężycieli, którzy zasiali zło i niesprawiedliwość. Nadszedł czas na zdobycie stolicy – mówił w płomiennym przemówieniu Hafrat.

Obiecał on amnestię wszystkim zwolennikom Saladża, którzy dobrowolnie złożą broń.

Siły Haftara posunęły się zdecydowanie naprzód w kierunku zachodnim, w szczególności zdobyły miasto Gharjan, a następnie – okrążywszy miasto od południa – umocniły się na punkcie kontrolnym znajdującym się w odległości 27 kilometrów na zachód od Trypolisu.

Tam jednak miało wyjść przeciwko nim przeciwnatarcie sił rządowych, w wyniku czego miały one wziąć do niewoli około 150 jeńców i zdobyć ok. 60 samochodów.

Wkrótce jednak okazało się, że wojska Haftara kontynuują natarcie, czego efektem było zdobycie portu lotniczego Trypolis. Walki wciąż jednak trwały na jego obrzeżach, a późnym wieczorem pojawiły się doniesienia, iż wojska rządowe zdołały odzyskać nad nim kontrolę.

Z kolei dziś rano pojawiły się informacje, że oddziałom Haftara, które zdołały niemal całkowicie odciąć stolicę Libii, zdołały się wedrzeć do niej, zajmując dzielnicę As-Swani, leżącym w południowo-zachodniej części miasta. Według ostatnich doniesień punkt kontrolny leżący w odległości 27 km na zachód od Trypolisu znów jest w rękach oddziałów Haftara, które w ten sposób zamknęły pierścień okrążenia wokół Trypolisu.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!