Wiadomości

Władze Pakistanu zamierzają zdelegalizować islamistyczną partię Tehreek-e-Labbaik Pakistan /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Pakistanu podejmie kroki w celu zdelegalizowania partii Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP), która od wielu dni organizuje gwałtowne protesty w całym kraju, w wyniku których zginęło co najmniej dwóch funkcjonariuszy policji – poinformował minister spraw wewnętrznych kraju.

Protesty TLP trwały w środę w całym kraju. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Szejk Rasheed potwierdził, w ciągu ostatnich 48 godzin co najmniej dwóch policjantów zostało zabitych, a ponad 340 zostało rannych w starciach z demonstrantami.

„Dziś zdecydowaliśmy się zakazać TLP i od dzisiaj ta sprawa będzie kierowana do gabinetu do zatwierdzenia” – powiedział Rasheed na konferencji prasowej w stolicy, Islamabadzie.

W kolejnym tweecie poinformował, że zakaz zostanie wydany zgodnie z pakistańskim ustawodawstwem antyterrorystycznym. Rasheed podkreślił, że demonstranci w kilku miejscach podczas demonstracji uprowadzili policjantów, ale cały personel organów ścigania został odbity.

TLP, grupa religijna założona przez przywódcę muzułmańskiego Khadima Hussaina Rizviego, wzięła na sztandary „bluźnierstwo”, którego miał się dopuścić prezydenta Francji Emmanuel Macron w zeszłym roku, i od listopada agituje za wydaleniem francuskiego ambasadora i zakazem importu wszelkich francuskich towarów.

W lutym zagroziło TLP dalszymi demonstracjami, które miały się rozpocząć w dniu 20 kwietnia, jeśli rząd nie zastosuje się do jego żądań, jednak w poniedziałek policja aresztowała szefa TLP Saada Rizvi, syna założyciela partii, Khadima Hussaina Rizviego, który zmarł z przyczyn naturalnych krótko po listopadowych protestach.

Aresztowanie doprowadziły do ogromnych protestów. Tysiące zwolenników TLP wyszły na ulice, blokując drogi i autostrady w całym kraju. Nagrania wideo z protestów w Karaczi, Lahore i innych miejscach pokazały gwałtowne starcia między policją a demonstrantami.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!