Wiadomości

Minister Obrony Ukrainy przedstawił cztery możliwe warianty rozwoju sytuacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony Ukrainy Andrij Taran przedstawił europarlamentarzystom cztery możliwe warianty rozwoju sytuacji w związku z trwającą koncentracją wojsk rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy i na Krymie.

Według European Truth Andrij Taran mówił o tym podczas posiedzenia podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego 14 kwietnia. Szef ukraińskiego resortu obrony dokonał szerokiej prezentacji przebiegu koncentracji sił rosyjskich na różnych obszarach i powiedział, że wedle dostępnych danych są podstawy do przyjęcia czterech możliwych celów, jakie przyświecają Federacji Rosyjskiej.

Po pierwsze, może to być demonstracja siły celem ​​wywarcia presji na Ukrainę, spowolnienia zachodzących tam zmian, a przede wszystkim zablokować proces integracji euroatlantyckiej.

Po drugie, może to wskazywać na przygotowanie operacji w kierunku Krymu w celu rozwiązania problemu zaopatrzenia w wodę okupowanego półwyspu – mimo, że jest to obowiązek i problem okupanta.

Po trzecie – powiedział Andrij Taran – Ministerstwo Obrony „nie wyklucza rosyjskiej prowokacji na wschodzie Ukrainy, jak to się stało w Gruzji, po czym Kijów może zostać oskarżony o naruszenie reżimu ciszy, co zostanie wykorzystane jako pretekst do poszerzenia obszarów okupowanych części Obwodów Ługańskiego i Donieckiego”.

Po czwarte, koncentracja sił rosyjskich na dużą skalę może być odpowiedzią Rosji na ćwiczenie Defender Europe 2021, a także przygotowaniami do rosyjskich ćwiczeń Zachód 2021.

„Biorąc pod uwagę wszystkie te założenia, nie możemy wykluczyć, że rosyjskie siły okupacyjne na Krymie lub w pobliżu naszych granic mogą w tym roku uciec się do znaczących prowokacji” – powiedział Andriy Taran.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!