Felietony

Władze Białorusi roztoczyły mgłę tajemnicy wokół zakupu irańskiej ropy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czynniki oficjalne w Mińsku nie potwierdzają, ale też nie zaprzeczają informacji, iż Białoruś zaczęła kupować ropę naftową w Iranie, o czym pisaliśmy wczoraj.

Jak pisze БелаПАН,, wiadomość o tym, że Białoruś zaczęła kupować irańską ropę naftową, rozpowszechniła 16 lutego Agencja Reutera, powołując się na kompetentne źródła.

Z ich informacji wynika, iż kompania „Biełorusnieft” nabyła 80 tysięcy ton (dokładnie 600 tysięcy baryłek) ropy naftowej w Iranie. W charakterze sprzedawcy występuje Narodowa Irańska Kompania Naftowa NIOC.

Z doniesień wynika, iż ropa naftowa z Iranu została sprzedana firmie-córce „Biełorusniefti” Bieloil Polska. Ma ona zostać załadowana 20 lutego i skierowana do portu w Odessie (Ukraina) albo w Windawie (Łotwa), logistyka jeszcze ma zostać uzgodniona. Po przybyciu do portu ropa naftowa koleją zostanie przetransportowana na Białoruś.

W służbie prasowej białoruskiego rządu i w koncernie „Biełniefietiechim” БелаПАН nie zdołał uzyskać potwierdzenia, ale też nie zaprzeczono tejże informacji. Ponadto w „Biełnieftiechimie” dodano, że „koncern w dalszym ciągu pracuje na rzecz dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do białoruskich rafinerii”.

W kompanii Bieloil Polska (Warszawa) oświadczono, że nie mogą oni udzielić informacji bez zgody kierownictwa w Mińsku.

Należy dodać, że Białoruś zaczęła poszukiwania alternatywnych źródeł dostaw ropy naftowej, gdy Rosja znacznie ograniczyła dostawy w związku z ciągnącym się od ponad roku konfliktem naftowo – gazowy.

/naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!