Felietony Kultura

Winni kiedyś i dzisiaj

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Książkowa trylogia „Stulecie Winnych” autorstwa Ałbeny Grabowskiej jest jedną z moich ulubionych sag rodzinnych. Dziś przyjrzę się czwartemu tomowi opowieści o rodzinie z Brwinowa. Oto „Stulecie Winnych: Opowiadania”.

Opowiadania przedstawione w tym tomie przedstawiają losy poszczególnych członków rodziny Winnych i ich znajomych od czasów I wojny światowej aż po burzliwy Sylwester w roku 2017.Uzupełniają one pewne luki w historii rodziny (jak luby Ani stał się królem półświatka), rzucają nowe światło na pewne wydarzenia a ostatnie z nich dzieje się już po zakończeniu trzeciego tomu serii, w którym czytelnicy byli świadkami setnych urodzin Ani. Nie ma tu wątku przewodniego, opowiadania są samodzielnymi historiami. Jedna z nich okazuje się wyjątkowo przejmująca:

„Kazimierz liczył, że to prawda. Nie wiedział. co stanie się z osieroconymi dzieciakami. On musiał uciekać, ale miał na tyle przyzwoitości, by choć spróbować im pomóc”

Recenzja

Oto myśl-miniaturka: powrót do świata Winnych uważam za ze wszech miar udany. Mimo, że wiemy jak potoczyły się losy poszczególnych bohaterów, to opowiadania trzymają w napięciu (wizyta Niemców i folksdojcza w domu Winnych, gdzie ukrywane jest żydowskie dziecko) i nie nużą. Wręcz przeciwnie, wciągają! Autorka pisze eleganckim, nieco stylizowanym językiem, dialogi wypadają naturalnie.

Mam nadzieję, że Autorka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii rodziny Winnych, gdyż ostatnie opowiadanie jest pokazaniem końca pewnej epoki w tej rodzinie i aż prosi się o kontynuację. Ponadto „Stulecie Winnych: Opowiadania” to świetny, refleksyjny pomysł na prezent świąteczny!

Czytelnikom portalu MAGNA POLONIA życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w miłej, ciepłej, rodzinnej atmosferze!

Wydawnictwo: Zwierciadło
Premiera: wrzesień 2019
Seria: Stulecie Winnych
Liczba stron: 280

Stefan Aleksander Dziekoński

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!