Wiadomości Wiara

Mężczyźni i młodzieńcy z całego Górnego Śląska pielgrzymują dziś do Piekar Śląskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Górnośląskie drogi wiodące w stronę Piekar są niedzielnego poranka pełne mężczyzn. Pod bezchmurnym niebem idą oni, jadą na rowerach i motocyklach. To pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej.

Mężczyzn jak co roku na piekarskim wzgórzu przywita arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Piekarskie przemówienia biskupów katowickich zwykle wywołują spory rezonans w regionie. Często dotykają także aktualnych spraw społecznych.

Mszy św. na pielgrzymce mężczyzn będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski. Obecność metropolity krakowskiego w Piekarach to tradycja od czasów, gdy na stolicy arcybiskupiej w Krakowie zasiadał Karol Wojtyła.

Niektórzy mężczyźni wychodzili przed świtem, a nawet głęboko w nocy, żeby dotrzeć na czas do piekarskiego sanktuarium. Na przykład grupa z Tychów-Cielmic wymaszerowała już o 2.00 w nocy – stamtąd do Piekar jest 45 km. Idą do Maryi w jej piekarskim sanktuarium na Dzień Matki.

Co roku na drogach widać też więcej mężczyzn na rowerach. Jadą na nich zwłaszcza mieszkańcy południowej części archidiecezji katowickiej, najbardziej oddalonej od Piekar Śląskich. Z Żor w basowym huku swoich maszyn jadą członkowie i sympatycy Katolickiego Bractwa Motocyklowego im. św. Krzysztofa.

Są też mężczyźni z sąsiednich diecezji, także górale śląscy. Spodziewana jest też duża grupa potomków Ślązaków, którzy założyli pierwsze polskie osady w Stanach Zjednoczonych, w Teksasie – m.in. miejscowość Panna Maria.

/gosc.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!