Wiadomości

Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger, niż wcześniej zapowiadała

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii dwa razy więcej czołgów Challenger 2 niż początkowo obiecywał Londyn. Ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko poinformował o tym w rozmowie z Radiem Swoboda.

Według Prystajki Wielka Brytania obiecała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, ale w trakcie lutowej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii uzgodniono, że liczba ta zostanie podwojona. Ambasador powiedział, że Wielka Brytania poprzez swoje decyzje stopniowo kształtuje konsensus w sprawie niektórych rodzajów broni.

„Nawiasem mówiąc, podobnie było z czołgami – był to przełomowy moment, kiedy trzeba było przełamać niechęć wszystkich pozostałych sojuszników. Premierowi zajęło prawie tydzień, zanim oficjalnie to powtórzył” – powiedział Prystajko.

„W tym czasie Brytyjczycy próbowali przekonać wszystkich pozostałych sojuszników, że są dwie opcje: albo Wielka Brytania pójdzie sama z tym oświadczeniem i dokona tego wyłomu, w który wszyscy inni muszą wejść, albo wszyscy razem jako jeden front, jak NATO, zróbmy ten bardzo ważny krok. Tym razem Wielka Brytania odniosła sukces. Myślę, że ten sam proces zajdzie teraz w przypadku myśliwców” – dodał.

Według premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka, brytyjskie czołgi Challenger 2 przybędą na Ukrainę w marcu 2023 roku. Pod koniec stycznia ukraińskie załogi czołgów przybyły do ​​Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!