Wiadomości

We Wrocławiu spłonął zabytkowy budynek. W ubiegłym roku działkę kupił deweloper

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W piątek wieczorem na wrocławskich Wojszycach spłonął budynek z 1865 roku. Teren, na którym znajduje się folwark, jest wpisany do rejestru zabytków. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia – czytamy na portalu TVP Info.

Do wybuchu pożaru przy ul. Pawiej we Wrocławiu doszło w piątek wieczorem. W budynku nie było żadnych instalacji gazowej ani elektrycznej. W akcji ratowniczej brało udział 6 zastępów straży pożarnej. St. kpt. Tomasz Szwajnos z PSP we Wrocławiu poinformował TVP3 Wrocław, że doszczętnie spaliła się klatka schodowa budynku służbówki, który był częścią zabudowy folwarcznej. Mocno uszkodzony został również dach stróżówki. Zniszczenia mają jeszcze zostać oszacowane.

Jak zauważa wrocławski oddział TVP3, w styczniu 2022 roku działka o powierzchni 6622 m kw. została sprzedana deweloperowi; wcześniej należała do miasta. Sprzedaży sprzeciwiali się lokalni aktywiści oraz pobliscy mieszkańcy, którzy chcieli, by teren został zagospodarowany obiektami użyteczności publicznej, np. klub seniora. W związku z tym napisano pod petycją, pod którą zebrano blisko 2000 podpisów. Działkę przejęło jednak Przedsiębiorstwo Budowlane Elin, które wydało na nią ponad 6,6 mln zł.

Rok temu miejscy urzędnicy twierdzili, że wszystkie budynki na terenie przy ul. Pawiej 30 znajdują się w gminnej ewidencji zabytków, oraz że nabywca musi wyremontować te budynki zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Obecnie nie wiadomo, czy po pożarze budynek służbówki będzie się nadawał do remontu.

/TVP Info, TVP 3 Wrocław/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!