Wiadomości

Większość Polaków uważa, że wydawane w Polsce gazety powinny należeć do polskiego właściciela

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O opinię Polaków w sprawie mediów zapytały Agencja Publicon oraz Instytut Badawczy IPC. Informując o wynikach ich analiz portal wirtualnemedia.pl donosi, że Polaków zapytano, jaki kapitał powinny reprezentować media w naszym kraju.

„50,1 proc. wskazało, że właścicielem mediów w Polsce powinny być firmy polskie. 45,3 proc. wskazało na kapitał mieszany (polsko-zagraniczny), a zdaniem jedynie 4,6 proc. powinien to być kapitał zagraniczny” – czytamy.

Polacy uważają również, iż wydawane w Polsce gazety powinny należeć do polskiego właściciela. Taką opinię wyraziło w sondażu aż 57,8 proc. ankietowanych. Niemal co trzeci badany (31,1 proc.) nie potrafił udzielić odpowiedzi na wskazane pytanie.

W omawianym badaniu Polaków zapytano też, czy to dobrze, że Orlen przejął Polskę Press. Odpowiedzi „tak” udzieliło 42,2 proc. ankietowanych. Co ciekawe, aż 30 proc. nie potrafiło wskazać odpowiedzi na to pytanie; tylko 27,8 proc. uważa tę zmianę za niewłaściwą.

Wydawnictwo Polska Press jest właścicielem 500 portali internetowych. Według Orlenu to jeden z największych wydawców w Polsce, który w 2019 r. osiągnął przychody na poziomie ponad 398,4 mln zł.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!