Wiadomości

Większość Polaków uważa, że rządy państw unijnych mają prawo stosować weto

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że rządy państw unijnych mają prawo stosować weto w szczególnych sytuacjach – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Social Changes.Z

Sondaż przeprowadzono na zlecenie portalu wpolityce.pl. Ankietowanym zadano pytanie: „Czy według Pani/Pana rządy państw należących do Unii Europejskiej mają prawo stosować weto w sytuacji, gdy są przekonane, że mogą być zagrożone podstawowe interesy danego państwa?”.

58 proc. badanych odpowiedziało twierdząco z czego 29 proc. odpowiedziało „zdecydowanie tak”, zaś 29 proc. „raczej tak”. Przeciwnego poglądu jest 19 proc. biorących udział w badaniu – 10 proc. wskazało „zdecydowanie nie”, 9 proc. „raczej nie”. 23 proc. respondentów nie miało zdanie na ten temat.

Portal podał również, że prawo do stosowania weta przyznaje 78 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy i 66 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Badanie zostało zrealizowane metodą na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1058 Polaków w dniach od 20 do 23 listopada 2020 roku.

/wpolityce.pl, tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!