Wiadomości

Większość Polaków popiera zawetowanie unijnego budżetu przez Polskę i Węgry

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM wskazuje, że większość ankietowanych (57 proc.) popiera weto wobec unijnego budżetu w przypadku powiązania go z praworządnością. Przeciwnego zdania jest niespełna 20 proc. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ankietowanym zadano pytanie, co Polska powinna zrobić z unijnym budżetem, jeśli mechanizm warunkowości będzie miał wejść w życie. Większość – bo niemal 57,4 proc. uczestników sondażu – twierdzi, że w takim przypadku polskie władze powinny zdecydować się na weto.

19,5 proc. ma odmienne zdanie – ta grupa uważa, że Polska powinna poprzeć unijny budżet wraz z mechanizmem uzależniającym wypłatę od przestrzegania zasad praworządności.

Zdania w tej sprawie nie ma ponad 23 proc. pytanych.

Z sondażu wynika też, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji domagają się odrzucenia mechanizmu i zawetowania budżetu. Głosujący na Koalicję Obywatelską i PSL-Kukiz’15 zgadzają się na poparcia mechanizmu, ale domagają się zawetowania unijnego budżetu. Tylko wyborcy Lewicy popierają mechanizm i powiązany z nim unijny budżet.

Czytaj też:

Dominika Cosić: Polska i Węgry zawetowały unijny budżet

/rmf24.pl, DGP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!