Wiadomości

Dominika Cosić: Polska i Węgry zawetowały unijny budżet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas spotkania ambasadorów krajów unijnych doszło do zawetowania unijnego budżetu przez Polskę i Węgry. Wcześniej podjęto decyzję o powiązaniu wypłat środków unijnych z praworządnością.
5 listopada po raz pierwszy w historii Unii zdecydowano, że wypłaty unijnych środków będą zależeć od przestrzegania przez kraje członkowskie zasad państwa prawa i posiadania niezależnego sądownictwa – informuje portal Do Rzeczy.

Według rozporządzenia decyzje o ewentualnym zawieszaniu bądź odbieraniu krajom środków mają być podejmowane na wniosek Komisji Europejskiej przez Radę Unii większością kwalifikowaną. W mijającym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przesłał do Brukseli oficjalny list, w którym odrzucił projekt rozporządzenia i zagroził zastosowaniem weta ws. unijnego budżetu.

Jak podała korespondentka Telewizji Polskiej z Brukseli, Dominika Cosić przedstawiciele Polski i Węgier, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zawetowali unijny budżet.

„Jest weto Węgier i Polski w sprawie budżetu unijnego. Wg moich informacji przedstawiciel niemieckiej prezydencji podkreślił, że to weto wynika z braku akceptacji dla mechanizmu łączącego praworządność z budżetem i stwierdził, że Niemcy zajmą się szukaniem rozwiązania” – napisała dziennikarka.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!