Wiadomości

Wiceszef polskiej dyplomacji o odpowiedzi Berlina: „Niemcy będą się wstydzić”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński uważa, że Niemcy będą się wstydzić swojej odpowiedzi na polską notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych dla naszego kraju. Odpowiadając na nią, władze w Berlinie uznały temat za zamknięty i zapowiedziały, że nie będą podejmowały negocjacji w tej sprawie.

Paweł Jabłoński w Programie 1 Polskiego Radia ocenił, że zachowanie Niemiec to daleko idąca arogancja. Według wiceministra charakter i styl odpowiedzi Niemiec może być dla nich później problemem wizerunkowym.

– Niemcy mówią o sobie, że są mocarstwem moralnym, że chcą być państwem, które wyznacza trendy, jeśli o chodzi o prawa człowieka i prawo międzynarodowe, a jednocześnie robią coś takiego. To będzie dla nich duży problem, oni się będą tego bardzo mocno wstydzić – powiedział wiceszef MSZ.

W weekend w „Die Welt” ukazał się skandaliczny artykuł, który ukazuje, że w Niemcach wciąż obecna jest ta buta, która popchnęła ich do straszliwych zbrodni, jakie stały się udziałem ich przodków w czasie kilkadziesiąt lat temu. Główny komentator gazety Jacques Schuster napisał, że postawa Polaków w czasie drugiej wojny światowej „pozostawiała wiele do życzenia”. Dodał, że polska nota dyplomatyczna w sprawie reparacji ma odwrócić uwagę od problemów nad Wisłą.

Przypomnijmy – 3 października ubiegłego roku szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną dotyczącą odszkodowań wojennych Niemiec dla Polski po II Wojnie Światowej. Nasz kraj domaga się odszkodowania w wysokości ponad 6 bln 220 mld zł.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!