Wiadomości

Wiceszef MON: Francja i Niemcy nie wywiązały się ze zobowiązań wobec Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdaniem wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza, Zachód nie wyciąga lekcji z wydarzeń na Ukrainie.

– Nie może dojść do powtórki z historii, tego, co wydarzyło się po 2014 roku. Sprawa Krymu i separatystycznych republik miała być rozwiązana w tzw. formacie mińskim. gwarantami integralności Ukrainy miały być Berlin i Paryż. Francja i Niemcy wzięły na siebie tę odpowiedzialność. Nie wywiązały się? To mało powiedziane. Mimo embarga dostarczały nawet sprzęt wojskowy dla Rosji. Przed nami ogromne zadanie, żeby Zachód nie zapomniał o tym, że za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna. Dramatem będzie, jeśli ta wojna spowszednieje – powiedział Wojciech Skurkiewicz na antenie Polskiego Radia 24.

– Bardzo trudną sytuacją byłoby, gdyby Rosja zajęła określone pozycje na wschodzie Ukrainy konflikt zostałby zamrożony na miesiące lub nawet lata. W tym czasie Rosja odbudowywałaby swój potencjał militarny – tłumaczył wiceszef MON. Przypomniał on, że miliardy euro nadal płyną z Zachodu na Kreml w ramach rachunków na surowce energetyczne.

– Z drugiej strony jedynie 3 mld euro pomocy UE dla Ukrainy. To jest niepoważne. Polska ma najlepszy wgląd w tę sytuację, donacje odbywają się przez nasze terytorium. W pomocy dla Ukrainy dominują USA, Wielka Brytania i Polska. Pozostałym państwom wiele brakuje. Niemcy od początku wojny byli zachowawczy. Ich postawa zmieniła się po wizycie kanclerza Olafa Scholza w USA i spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem. Niemcy mogłyby jednak robić więcej. Podobnie Francja, która jest potęgą militarną. Potencjał przemysłu obronnego tych państw i Polski to są różne światy. Nie jest dla nich problemem przygotowanie specjalnej produkcji na rzecz Ukrainy lub przekazanie istniejącego sprzętu i następnie jego odtworzenie – podsumował Skurkiewicz.

Źródło: Polskie Radio 24, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!