Wiadomości

Izraelski rząd odwołuje wycieczki uczniów do Polski. Poszło o broń służb specjalnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izraelski rząd odwołuje cały program wyjazdów szkolnych do Polski w ramach nauki o historii Holokaustu. Informację podały we wtorek wieczorem izraelskie media.

Władze izraelskie zdecydowały o rezygnacji w tym roku z wyjazdów szkolnych w ramach nauki o historii Holokaustu. “Rodzice izraelskich uczniów, którzy mieli tego lata przylecieć do Polski na szkolne wycieczki poświęcone historii Holocaustu, otrzymują zawiadomienia z Ministerstwa Edukacji o odwołaniu całego programu wyjazdów w tym roku” – poinformowały wieczorem izraelskie media. Rodzice mają dostać zwrot poniesionych kosztów. Media w Izraelu wskazują, że nie wiadomo na razie, jak zwrócić pieniądze tysiącom rodziców, którzy płacili w różnych miejscach i różnym pośrednikom.

Polski rząd postanowił, że w tym roku oficerowie Szin Bet (odpowiednik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego) nie otrzymają zezwolenia na noszenie przy sobie broni. Dotychczas izraelskie służby specjalne pozostawały uzbrojone, co wielokrotnie wywoływało sprzeciw i oburzenie polskiej opinii publicznej.

– W związku z oświadczeniami strony izraelskiej chciałem poinformować, że strona polska już wtedy, gdy zasygnalizowano nam chęć przywrócenia przyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski do miejsc związanych z pamięcią o Zagładzie sygnalizowała stronie izraelskiej, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy – powiedział dziennikarzom w środę w Tiranie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Jak dodał, polska strona sygnalizowała to stronie izraelskiej zarówno podczas rozmów, jak i nowemu ambasadorowi Izraela, który przybył do Polski wiosną tego roku.

/Media Narodowe, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!