Wiadomości

Wiceprezydent Częstochowy, który będąc po spożyciu alkoholu potrącił 10-latka, został odwołany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceprezydent Częstochowy Mirosław S. został odwołany ze stanowiska – podał magistrat. W środę wieczorem należące do samorządowca auto potrąciło 10-letniego rowerzystę. Wiceprezydent został zatrzymany kilkanaście godzin później. Miał promil alkoholu w organizmie.

„W związku z informacjami, jakie dotarły do Urzędu Miasta Częstochowy, dotyczącymi zdarzenia drogowego z udziałem pracownika funkcyjnego Urzędu Miasta (…), Prezydent Miasta podjął decyzję o cofnięciu upoważnienia do reprezentowania organu wykonawczego miasta i odwołaniu go ze stanowiska. Jego obowiązki zostały przekazane innym osobom” – napisał w oświadczeniu rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj.

Rzecznik zapewnił, że urząd na bieżąco współpracuje ze służbami prowadzącymi czynności w sprawie zdarzenia drogowego.

Do potrącenia rowerzysty doszło w środę późnym popołudniem w podczęstochowskiej miejscowości Nierada. Osoba kierująca autem nie zatrzymała się i nie udzieliła pomocy poszkodowanemu.

Szybko udało się ustalić, że toyota, która potrąciła dziecko, należy do wiceprezydenta S., mieszkającego w Dąbrowie Górniczej.

Jak informował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek, tego samego wieczoru policjanci pojechali do domu wiceprezydenta, ale zastali go dopiero w czwartek rano. Mężczyzna miał wtedy promil alkoholu w organizmie.

Prokurator polecił zatrzymanie Mirosława S. Wśród pierwszych czynności śledczych były oględziny miejsca potrącenia i przesłuchania świadków. Śledczy dysponują też zapisem kamerki jednego z samochodów. Zarejestrowała ona moment potrącenia.

10-latek trafił na oddział chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Przeszedł kompleksowe badania.

– Stan chłopca jest stabilny, obrażenia nie zagrażają życiu i zdrowiu, prawdopodobnie w najbliższych dniach zostanie wypisany do domu – przekazała rzeczniczka placówki Anna Ginał.

Wiceprezydent dotychczas nie usłyszał zarzutów, ostatnią noc spędził w policyjnej izbie zatrzymań. Jeszcze w piątek ma zostać przesłuchany.

W postępowaniu kluczowa będzie ocena charakteru obrażeń rowerzysty. Od niej zależy kwalifikacja prawna – czy potrącenie zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie, czy jako przestępstwo. W śledztwie badana będzie też sprawa stanu trzeźwości S. w chwili zdarzenia, wypowiedzą się o tym biegli z zakresu medycyny sądowej.

Według informacji ze strony internetowej Urzędu Miasta Mirosław S. jest prawnikiem i finansistą. Pracował na stanowiskach kierowniczych w bankach, był też m.in. pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji finansowej w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych w Katowicach, zastępcą dyrektora ds. finansowych w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ i członkiem zarządu Towarzystwa Finansowego Silesia.

Wchodził też w skład zespołów ds. restrukturyzacji hutnictwa przy Ministrze Przemysłu; organizacyjnego NFZ przy Ministrze Zdrowia; ds. prywatyzacji sektorowej przy Ministrze Skarbu Państwa; ds. organizacji reformy systemu emerytalno-rentowego przy Ministrze Finansów.

Jako zastępca prezydenta miasta nadzorował pracę Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego, Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Biura Inżyniera Miejskiego.

Choć w Częstochowie rządzi koalicja SLD-PO, przedstawiciele obu partii i magistratu zaznaczają, że S. nie należy do żadnej z nich, wiceprezydentem był jako osoba bezpartyjna. Według informacji podanych przez niektóre media był przymierzany do kandydowania na radnego Koalicji Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej.

„Nie był nigdy członkiem Platformy Obywatelskiej oraz nie był kandydatem na radnego rady miejskiej z ramienia Koalicji Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej” – zdementowali działacze PO.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!