Wiadomości

Wicepremier Błaszczak zatwierdził umowę ramowa na dostawy bojowych wozów piechoty Borsuk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wicepremier, minister obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Huta Stalowa Wola na dostawy bojowych wozów piechoty Borsuk dla Sił Zbrojnych RP.

– To co wydarzyło się przed chwilą to zamówienie 1400 BWP Borsuk. To największy projekt polskiej zbrojeniówki. HSW to zakłady, które produkują nowoczesną i sprawdzoną broń – powiedział wicepremier Błąszczak. – Pierwsze egzemplarze już w tym roku. Liczę na to, że Wojsko Polskie szybko zostanie wyposażone w te wozy – dodał.

– W bardzo szybkim tempie modernizujemy Wojsko Polskie. Stawiamy na nowoczesną broń, kompatybilną ze sprzętem wojsk sojuszniczych. Naszym celem jest odstraszanie agresora. Dlatego wojsko jest liczniejsze i dobrze wyposażone – mówił Błąszczak.

– Wczoraj Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego wozu od Borsuka, który również zostanie powierzony do wykonania Hucie Stalowa Wola – poinformował Błaszczak, dodając, że w pierwszej kolejności przeznaczone one będą dla Żelaznej Dywizji i że mają one powstać na bazie podwozia AHS Krab z wieżą ZSSW-30. .

– W bardzo szybkim tempie modernizujemy Wojsko Polskie. Odchodzimy od sprzętu postsowieckiego. Sprzęt do WP zamawiamy w polskim przemyśle zbrojeniowym, dlatego HSW otrzymała tak dużo zamówień – podkreślił szef MON.

BWP BORSUK, oparty na uniwersalnej, modułowej platformie gąsienicowej (UMPG) wyposażony jest w zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony. Pojazd, posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. BWP BORSUK będzie bardzo skuteczne współdziałał z pododdziałami czołgów rodziny K2, które wejdą na wyposażenie m.in. 16 Dywizji Zmechanizowanej.

BWP BORSUK charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem i może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa pojazdu w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Bardzo ważnym elementem BWP BORSUK jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona prowadzenie ognia z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.

– Jak dotąd #Borsuk z powodzeniem zdał wszystkie testy i sprawdziany. Jestem przekonany, że jego pojawienie się w linii sprawi, że stanie się on powodem zazdrości u wielu naszych sojuszników – prezes PGZ Sebastian Chwałek.

– Wielokrotnie udowodniliśmy, że zasługujemy na zaufanie żołnierzy oddając im najnowocześniejszy sprzęt. Dziś do tej puli dołączamy #Borsuka, wierząc, że zyska on uznanie w oczach żołnierzy, a przede wszystkim podniesie jakość ich służby i poprawi bezpieczeństwo kraju – dodał S. Chwałek

/Ministerstwo Obrony Narodowej/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!