Wiadomości

Na Białorusi zamalowano fresk przedstawiający sceny z bitwy warszawskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W kościele w Sołach na Białorusi (swoją drogą bardzo fajny przykład architektury neobarokowej IIRP) zamalowano stuletni fresk z Cudem nad Wisłą, gdyż według państwowych mediów „nawołuje do podżegania do nienawiści narodowej i religijnej” – poinformował na twitterze Tadeusz Giczan.

Pokaźnych rozmiarów malowidło ścienne znajdowało się na jednej ze ścian kościoła w Sołach, w regionie grodzieńskim. Na obrazie przedstawiono sceny z bitwy pod Ossowem z 15 sierpnia 1920 roku. Biełsat wskazuje, że białoruski reżim już od kilku miesięcy przymierzał się od usunięcia “Cudu nad Wisłą” z wybudowanej w 1934 roku świątyni.

Władze Białorusi nakazały zamalowanie fresku
Kilka miesięcy temu w jednym z programów nadawanych w państwowej telewizji wyrażono oburzenie, że w kościele widoczne jest malowidło pokazujące „zabójstwo sowieckich żołnierzy”, które „rozpala wrogość na tle narodowościowym”. Z kolei proboszcz informował, że freskiem interesowali się urzędnicy i to oni nakazali je zamalować. Duchowny tłumaczył wtedy – jak relacjonuje Biełsat – że nie może spełnić polecenia, bo obraz został poświęcony.

Ostatecznie jednak reżimowi urzędnicy dopięli swego i fresk został pokryty warstwą farby. Serwis opublikował zdjęcia, na których widać w większości już zamalowane malowidło i robotników pracujących na rusztowaniach.

Czytaj też:

Białoruskie władze kontynuują niszczenie polskich grobów i cmentarzy wojskowych

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!