Wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości: Wypowiemy konwencję stambulską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Konwencja stambulska mówi o religii, jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot ratyfikowany przez PO i PSL” – zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marek Romanowski. Przeciw ratyfikacji podpisanej w Stambule „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” opowiedziały się niedawno między innymi parlamenty Węgier i Słowacji.

Wiceszef resortu sprawiedliwości zwrócił uwagę, że „nie jest metodą na walkę z przemocą uczenie kilkuletnich chłopców, że mogą chodzić w sukienkach”.

Przeciw ratyfikacji podpisanej w Stambule „Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” opowiedziały się niedawno między innymi parlamenty Węgier i Słowacji.

Wcześniej o odrzucenie konwencji apelowali podczas wspólnego spotkania w Bratysławie biskupi krajów Europy Środkowej argumentując, że umowa narzuca decyzje sprzeczne z tradycją krajów regionu.

Konwencja stambulska upatruje źródeł przemocy w tzw. „stereotypach płciowych”. W jednym ze sprawozdań dotyczących realizacji konwencji Parlament Europejski wezwał do zniesienia przepisów gwarantujących ochronę życia, uznając je za formę „przemocy wobec kobiet i dziewcząt”.

Według komitetu traktatowego Rady Europy monitorującego wdrażanie konwencji (GREVIO) głównymi przyczynami przemocy są wspomniane „stereotypy płciowe”, „tradycje szkodliwe dla kobiet” i „powszechne przejawy nierówności płci” i zwalczanie tych zjawisk stanowi podstawową formę walki z przemocą.

W stanowisku komitetu jednoznacznie skrytykowano „silne poszanowanie dla tradycyjnej rodziny” i „konsekwentne przypisywanie kobietom tradycyjnych ról płciowych matek i żon”.

W imieniu Polski konwencję stambulską ratyfikował prezydent Bronisław Komorowski w kwietniu 2015 r., na krótko przed wyborami prezydenckimi. Ówczesny kandydat opozycji, Andrzej Duda, apelował do Komorowskiego, by ten powstrzymał się przed ratyfikacją kontrowersyjnego dokumentu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!