Wiadomości

Wiadukty na budowanym odcinku autostrady A1 nie przeszły testów wytrzymałościowych i muszą zostać rozebrane

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad zażądała od wykonawcy rozbiórki dwóch wiaduktów na budowanym odcinku autostrady A1. Wiadukty nr 361 i 362, które wchodzą w skład powstającego węzła „Częstochowa Jasna Góra”, nie przeszły testów wytrzymałościowych.

W czerwcu Wydział Technologii–Laboratorium Drogowe GDDKiA Oddział w Katowicach przeprowadził badania betonowych próbek. Wyniki przeprowadzonych wówczas badań okazały się negatywne.

Wykonawca inwestycji – firma Salini Polska – starał się przekonać GDDKiA, że budowane konstrukcje spełniają normy zawarte w podpisanej umowie. Firma przedstawiła dyrekcji dokumenty z m.in.: Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Po przeanalizowaniu wszystkich ekspertyz i wyników pomiarów, GDDKiA podjęła decyzję, że wiadukty muszą zostać rozebrane i postawione na nowo.

– W związku z negatywnymi wynikami badań laboratoryjnych konieczna będzie rozbiórka ustrojów nośnych (płyt) wiaduktów WD-362 i WD-361 na jezdni prawej. Pozostałe elementy wiaduktów spełniają stawiane im wymagania techniczne i nie będą rozbierane – powiedziała „Dziennikowi Zachodniemu” Dorota Marzyńska-Kotas z GDDKiA.

Dyrekcja zapewnia, że konieczność rozebrania niespełniających norm wiaduktów nie wpłynie negatywnie na termin oddania autostrady do użytku. Według planów odcinek „F” autostrady, na którym znajdują się konstrukcje, ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2019 roku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!