Świat Wiadomości

Wenezuelski parlament został pozbawiony władzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Wenezueli Sąd Najwyższy na podstawie orzeczenia pozbawił parlament władzy. Uzasadnieniem byłautrata przez zgromadzenie autorytetu po zarzutach o nieprawidłowości wyborcze wobec trzech posłów opozycji. Jednoizbowy parlament Wenezueli od wyborów 2015 jest zdominowany przez centrolewicową opozycję wobec następcy Chaveza- prezydenta Nicolása Maduro.

Kraje takie jak USA, Meksyk, Brazylia, Argentyna, Peru, Chile oraz Organizacja Państw Amerykańskich określiły wyrok jako zagrażający demokracji. Dość nieoczekiwanie wyrok jako łamiący prawo określiła też, związana z obozem władzy, prokurator generalna Luisa Ortega, zaś przewodniczący zgromadzenia narodowego podczas wiecu demonstracyjnie przedarł orzeczenie i wezwał wojsko do interwencji.

Wenezuela jest rządzona przez socjalistów od prawie dwudziestu przez co znajduje się obecnie w stanie klęski ekonomicznej. Niedobory dotyczą praktycznie wszystkich artykułów, a w szczególności  spożywczych. W zeszłym tygodniu Maduro zwrócił się do ONZ o dostarczenie pomocy medycznej dla kraju.

Źródło: BBC/ narodowcy.net

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!