Wiadomości

Sprawca zamachu w Berlinie przygotowywał się do niego tygodniami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tunezyjczyk Anis Amri, sprawca grudniowego zamachu w Berlinie, w którym zginęło 12 osób – w tym polski kierowca – dokładnie zaplanował swoją akcję, przygotowując się do niej przez kilka tygodni – podał w sobotę tygodnik „Der Spiegel”.

Z ustaleń niemieckich śledczych wynika, że Amri od końca listopada niemal codziennie pojawiał się na ulicy w Berlinie, gdzie w grudniu zeszłego roku porwał ciężarówkę, zabijając kierowcę Polaka.

Analiza konta internetowego zamachowca, przeprowadzona po odnalezieniu jego telefonu komórkowego, pozwoliła na odtworzenie miejsc, w których się pojawiał. Wynika z niej, że Amri często przebywał na ulicy Friedrich-Krause-Ufer w Berlinie, gdzie doszło do uprowadzenia 40-tonowego pojazdu – czytamy w „Spieglu”.

Zdaniem śledczych Tunezyjczyk planował od wielu tygodni porwanie jednego z parkujących zwykle w tym miejscu TIR-ów. Osoby mieszkające z Amrim w ośrodku dla uchodźców zeznały, że zamachowiec dobrze znał się na tych pojazdach.

19 grudnia 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri porwał ciężarówkę i po zastrzeleniu polskiego kierowcy Łukasza Urbana wjechał nią w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina.

W zamachu zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych. Terrorystę, który zbiegł z miejsca przestępstwa, zastrzelili cztery dni później pod Mediolanem włoscy policjanci.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!