Świat Wiadomości

Wenezuela zbiera armię na granicy z Gujaną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Caracas zdecydowało o rozmieszczeniu na granicy z Gujaną wojska, co potwierdzają zdjęcia satelitarne. Działania podejmowane są pomimo porozumienia, jakie w styczniu zawarły państwa, a które dotyczy pokojowego rozwiązania konfliktu o roponośny region Essequibo.

Wenezuela zbiera armię na granicy z Gujaną. Informację o nasilającej się obecności żołnierzy wenezuelskich potwierdzają nie tylko gujańskie media, ale również dziennikarze stacji CNN Brasil powołujący się na zdjęcia satelitarne spółki Maxar.

“Wykonane w styczniu zdjęcia dowodzą rozwoju działań z bazy wojskowej na wenezuelskiej wyspie Anacoco na rzece Cuyuni, przy granicy z Gujaną” – podała brazylijska stacja telewizyjna. Według niej zdjęcia satelitarne Maxara pokazują również nową infrastrukturę i rosnącą liczbę gromadzonych przy granicy Gujany przez wenezuelską armię pojazdów opancerzonych.

Armia, na którą powoływała się agencja Reutera podała kilka dni temu, że do miasta Manaus oraz Boa Vista położonych w Brazylii, przybyło ponad 20 samochodów opancerzonych. Lokalny garnizon ma zostać powiększony do 600 żołnierzy. Działania podjęto w związku z ryzykiem wybuchu konfliktu zbrojnego o Essequibo.

Przypomnijmy: 4 grudnia 2023 roku prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że władze w Caracas uznają zorganizowane dzień wcześniej referendum w sprawie przyłączenia Essequibo do Wenezueli za wiążące. Dodał, że jego kraj odrzuca orzeczenie międzynarodowych arbitrów z 1899 r., którzy ustalili przebieg granic, kiedy Gujana była jeszcze kolonią brytyjską.

W przeprowadzonym w grudniu referendum Wenezuelczyków zapytano, czy popierają dotychczasowe porozumienia międzynarodowe w sprawie granic. 95 proc. z nich opowiedziało się za integracją Essequibo ze swoim krajem.

Zainteresowanie Wenezueli regionem Essequibo, stanowiącym dwie trzecie terytorium Gujany, wzrosło, kiedy w 2015 roku odkryto tam bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Dwa dni po referendum Maduro wezwał państwowe firmy wydobywcze do rozpoczęcia eksploatacji złóż surowców naturalnych w Essequibo. Zapowiedział też szereg działań służących zajęciu tego obszaru przez Wenezuelę, m.in. wydawanie lokalnej ludności wenezuelskich dokumentów tożsamości. W odpowiedzi na decyzje reżimu w Caracas władze Gujany ogłosiły rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy z Wenezuelą.

Polecamy również: Żydowscy naziści planują ludobójstwo w Rafah

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!