Wiadomości

Wenezuela wciąż boryka się z brakiem prądu, szkoły i urzędy zamknięte

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformował w niedzielę wieczorem minister informacji Wenezueli Jorge Rodriguez, z powodu wciąż nieopanowanej awarii systemu energetycznego w poniedziałek szkoły, urzędy i firmy będą zamknięte. W kraju utrzymuje się napięta sytuacja.

Władze zdecydowały się na takie posunięcie już po raz drugi od czasu wystąpienia awarii w czwartek w ub. tygodniu.

Ekipom naprawczym udało się przywrócić dostawy prądu w niektórych rejonach, ale większość kraju nadal jest jego pozbawiona. Prezydent Nicolas Maduro utrzymuje, że awaria jest rezultatem „wspieranego przez USA sabotażu”, ale jego przeciwnicy twierdzą, że jest to rezultat niekompetencji i korupcji.

Brak prądu powoduje z kolei, że domy mieszkalne pozbawione są wody, nie działają telefony komórkowe, a przed nielicznymi czynnymi stacjami benzynowymi, zasilanymi własnymi generatorami, tworzą się gigantyczne kolejki samochodów.

W sklepach pozbawionych prądu psuje się żywność, której i tak brakuje. Te, które mają własne generatory, oblegane są przez tłumy zdenerwowanych klientów.

Dramatyczna sytuacja utrzymuje się w szpitalach. Awaria systemu energetycznego uniemożliwia ich normalną pracę, w tym przeprowadzanie dializ u pacjentów z niewydolnością nerek. Według niezależnych źródeł od soboty zmarło z tego powodu 15 osób.

Czytaj też:

Dywersja w wielkiej hydroelektrowni – ogromna część Wenezueli pozbawiona została prądu

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!