Felietony

Ichtiozaur w wirtualnym akwarium

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzięki modelowaniu komputerowemu i animacji 3D udało się lepiej zrozumieć sposób, w jaki ichtiozaury, prehistoryczne gady morskie, poruszały się w wodzie – informują naukowcy na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B”.

Z badań wynika, że nawet najwcześniejsze ichtiozaury miały tak zbudowane ciała, żeby zminimalizować opór wody przy maksymalizacji objętości. Ichtiozaury pod tym względem przypominały delfiny.

Ichtiozaury są wymarłą grupą gadów mezozoicznych sprzed 248-93,9 mln lat, które zaadaptowały się do życia w wodzie. W trakcie ewolucji budowa ich ciał uległa istotnej zmianie – od wydłużonej, jaszczurkowatej sylwetki – po bardziej opływowy, rybi kształt. Zakładano wcześniej, że zmiana sylwetki zwiększyła efektywność poruszania się.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu (W. Brytania) opracowali komputerowy model ichtiozaura, dzięki któremu mogli analizować jego sposób poruszania się. Dla porównania opracowali również model ciała delfina. “Chcieliśmy w ten sposób sprawdzić, czy nasza metoda działa” – wyjaśnia współautorka badań, Susana Gutarra. Badaczka zastosowała modelowanie używane do projektowania statków.

Oprogramowanie pozwala na testowanie zaprojektowanego obiektu w wirtualnym zbiorniku wodnym, w którym można dobierać warunki, takie jak temperatura, gęstość czy prędkość wody.

W trakcie ewolucji zwiększał się rozmiar ciał ichtiozaurów, wczesne ichtiozaury miały wielkość wydry, późne dorastały do 20 m długości. Jednak wraz z tym zmieniały one również sposób poruszania się w wodzie. Z badań wynika, że nawet wczesne ichtiozaury odznaczały się efektywnym sposobem pływania.

Naukowcy podkreślają jednak, że pływanie jest złożonym zjawiskiem, trudnym do modelowania, dlatego będą pracować nad udoskonaleniem metody.

Więcej:

http://www.bristol.ac.uk/news/2019/march/ichthyosaurs.html

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!