Europa Wiadomości

Węgry zamierzają dofinansowywać uniwersytety oferujące kursy dla mniejszości węgierskiej w krajach sąsiednich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 2021 roku rząd ponownie wesprze węgierskie uniwersytety oferujące kursy dla mniejszości węgierskiej w krajach sąsiednich, poinformował w sobotę urzędnik ministerstwa innowacji i technologii – przekazał portal Hungary Today.

Jak przekazał w sobotę portal Hungary Today, urzędnik ministerstwa innowacji i technologii poinformował, że w 2021 roku rząd ponownie wesprze węgierskie uniwersytety oferujące kursy dla mniejszości węgierskiej w krajach sąsiednich.

Kursy odgrywają ważną rolę w krajowej strategii wspierania społeczności etnicznych Węgrów za granicą, powiedział Tamás Schanda w oświadczeniu. Dodał, że od kilku lat rząd hojnie wspiera takie programy szkoleniowe w ramach programu rozpoczętego w 2010 roku.

Dziesięć węgierskich uniwersytetów uczestniczących w programie będzie oferować kursy  na Słowacji, na Ukrainie, w Rumunii i w Serbii.

To kolejny wsparcie rządu węgierskiego dla Węgrów mieszkających poza granicami swojej ojczyzny. Jak informowano na portalu kresy.pl, Minister Spraw Zagranicznych Węgier poinformował w Wilnie, że jego kraj jest gotowy nadal pomagać Ukrainie w przyszłości, ale oczekuje od Kijowa poszanowania praw lokalnej społeczności węgierskiej.

„Chcemy podkreślić, że nie prosimy o nic niezwykłego” – powiedział Szijjártó. „Po prostu oczekujemy, że ukraiński rząd przywróci prawa, z których korzystała mniejszość węgierska przed zmianą prawa” – powiedział, odnosząc się do używania przez grupy mniejszościowe ich języka ojczystego w administracji publicznej, edukacji, prasie i kulturze.

Szijjártó zwrócił również uwagę na istnienie ukraińskiej strony internetowej z listą „wrogów” kraju, która zawiera również nazwiska kilku przedstawicieli węgierskiej mniejszości na Ukrainie i węgierskich urzędników państwowych. Minister poprosił uczestników konferencji o zrobienie wszystkiego, co w ich mocy, aby zamknąć stronę internetową.

Jeśli chodzi o pandemię, Szijjártó powiedział, że Budapeszt będzie kontynuował kampanię szczepień w regionie zakarpackim, niezależnie od narodowości osób rejestrujących się na szczepienie. Również Węgry po raz kolejny zamierzają zorganizować kolonie dla ukraińskich dzieci z rodzin dotkniętych konfliktem na wschodzie Ukrainy. „Węgry cenią suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”, powiedział Szijjártó, dodając, że węgierski rząd zawsze wzywał do bliższej współpracy między Kijowem a UE, w tym do zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy.

Tak się buduje narodową jedność.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!