Wiadomości

Węgry ugięły się przed Brukselą, a pieniędzy nie dostaną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skąd my to znamy?

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości, uznała na konferencji prasowej, że pomimo przyjęcia przez węgierski parlament uzgodnionej z Brukselą reformy sądownictwa nie zostały spełnione warunki wypłaty należnych Węgrom funduszy.

Jourova zapowiedziała, że mimo odpowiedniego stanowiska węgierskiego rządu wobec reformy sądownictwa Komisja Europejska nie zgodzi się na uwolnienie ok. 12,7 mld euro z siedmioletniego budżetu. Tym samym siedmioletni okres ramowy o wartości prawie 22 miliardów euro i fundusz odbudowy o wartości 5,8 miliarda euro zostaną otwarte dla rządu tylko wtedy, gdy zostaną spełnione wszystkie warunki.

– Analizujemy przepisy, muszą wejść w życie i zawierać kroki implementacyjne. (…) To nie koniec historii (…) Jest więc za wcześnie, by o tym mówić – powiedziała wiceprzewodnicząca KE.

“Pomimo postępów, polityczna aprobata Komisji jest jeszcze oddalona o wiele miesięcy i prawdopodobnie będzie zależała od postępów w negocjacjach dotyczących innych kwestii, w tym działań antykorupcyjnych, zauważa brukselski portal informacyjny Politico . Jest to wyraźnie sprzeczne z tym, co mówili w przeszłości inni politycy UE” – pisze węgierski portal MagyarNemzet.hu.

– Jeśli kwestia niezależności sądownictwa zostanie uregulowana, uwolni to zdecydowaną większość programów spójnościowych – mówił niedawno komisarz KE ds. budżetu Johannes Hahn.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!