Wiadomości

Węgry stoją murem za Polską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jego kraj wykorzysta wszystkie legalne sposoby, aby okazać swą solidarność z Polską. Ma to związek ewentualnym sankcjami ze strony Unii Europejskiej, które mogą być nałożone na Polskę w wyniku zmian przeprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości.

W trakcie wizyty w Rumunii premier Węgier mówił, że ofensywa przeciwko Polsce nigdy się nie powiedzie. Działania Unii wobec naszego kraju nazwał „inkwizycyjną” kampanią. Dodał, że Węgry wykorzystają w obronie Polski wszystkie możliwości prawne. Zdaniem Viktora Orbana, w Brukseli powstał – jak mówił – sojusz biurokratów i elit, którzy działają niezgodnie z wolą Europejczyków.

W środę Komisja Europejska zagroziła Polsce postępowaniem o naruszenie unijnego prawa za przeprowadzane reformy sądownictwa. Decyzja może zapaść już w przyszłym tygodniu.

Oprócz tego postępowania, Komisja jest też gotowa wysłać wniosek do unijnych krajów o stwierdzenie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Do poparcia takiego wniosku potrzeba zgody 22 krajów z 27, bo Polska nie brałaby udziału w takim głosowaniu. Ale już do nałożenia sankcji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!