Wiadomości

Transformacja Mickiewicza w Rzeczycy: Był wieszcz, będzie czekista

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Rzeczycy – centrum rejonowego w obwodzie homelskim na Białorusi – dokonały sprytnej zamiany patrona jednej z miejscowych ulic.

Rada Deputowanych Rejonu Rzeczyckiego podjęła decyzję w tej sprawie 26 marca, a dzisiaj na rządowym portalu informacji prawnych pojawił się oficjalny komunikat. Zgodnie z nim dotychczasowa ulica Adama Mickiewicza oraz przylegający do niej zaułek Adama Mickiewicza mają nazywać się ulicą i zaułkiem Jewgienija Mickiewicza.

Ulicę wieszcza zamieniono w ten sposób na ulicę sowieckiego szpiega-czekisty. Urodzony w 1893 roku w okolicach Równego na Ukrainie Jewgienij Mickiewicz „zasłużył się” dla Białorusi i Rzeczycy tym, że po rewolucji bolszewickiej był komisarzem ds. sprawiedliwości w tym mieście, a następnie komisarzem rzeczyckiego ujezdu (jednostka terytorialno-administracyjna w dawnej Rosji – red.).

Potem rozpoczął służbę w GPU – działał jako sowiecki „szpieg-nielegał” w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Chinach. Następnie został zwierzchnikiem nielegalnej rezydentury NKWD, a potem szefem katedry w szkole wywiadu KGB. Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji opublikowała na swojej witrynie internetowej biogram sowieckiego szpiega.

Decyzją o uczczeniu postaci sowieckiego szpiega, władze Rzeczycy przywróciły miejską toponimikę z czasów ZSRR. I to w taki sam sposób, w jaki wcześniej jej się wyrzekły. Zanim w czasach niepodległościowej liberalizacji ulicę i zaułek postanowiono nazwać na cześć Adama Mickiewicza, upamiętniały one właśnie postać bolszewickiego komisarza i czekisty.

/znadniemna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!