Europa Wiadomości

Według Hiszpanów Komisja Europejska powinna zająć się rosnącymi cenami energii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal biznesalert.pl Hiszpania uważa, że Komisja Europejska powinna opracować wytyczne, które pomogą państwom członkowskim reagować na rosnące ceny energii. Regulacje mają dotyczyć rynku uprawnień do emisji CO2 i rezerw gazu.

Ceny gazu w Europie wzrosły w tym roku o około 250 procent ze względu na niski poziom zapasów, wysoki popyt w Azji i awarie, które powodowały wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej – podkreśla Reuters.

Hurtowe ceny energii elektrycznej w Hiszpanii wzrosły ponad trzykrotnie od grudnia 2020 roku. W zeszłym tygodniu rząd podjął decyzję o ograniczeniu cen i zysków firm energetycznych.

W poniedziałek minister gospodarki Nadia Calvino oraz minister energii i środowiska Teresa Ribera wysłały list do Komisji Europejskiej. – Państwa członkowskie nie powinny być pod ścianą i organizować środków doraźnych za każdym razem, gdy rynki się załamują. Pilnie potrzebujemy wytycznych, które umożliwią natychmiastową reakcję na drastyczne podwyżki cen – czytamy w dokumencie. Komisja poinformowała, że otrzymała pismo i udzieli odpowiedzi w odpowiednim czasie.

Propozycja Hiszpanii obejmuje ograniczenie udziału niektórych handlowców w unijnym rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla. – Spekulacje finansowe, a nie czynniki realne, zbyt szybko podniosą ceny – ostrzegają. Hiszpanie wezwali również do utworzenia europejskiej platformy zakupowej i budowy strategicznych rezerw gazu, aby w ten sposób reagować na wahania na rynkach międzynarodowych.

W zeszłym tygodniu rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że śledzi dyskusję na temat cen energii w państwach członkowskich i monitoruje sytuację. – Dobrze funkcjonujący i zintegrowany rynek energii elektrycznej, ciągłe inwestycje w energię odnawialną oraz poprawa efektywności energetycznej są kluczem do utrzymania przystępnych cen energii dla wszystkich konsumentów – powiedział rzecznik.

Autor: Jędrzej Stachura

Źródło: biznesalert.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!