Polska Wiadomości

Wedle sondażu United Surveys Konfederacja urosła do pozycji trzeciej siły w Sejmie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

 Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska i Konfederacja byłyby trzema największymi siłami w Sejmie, gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne – wynika z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego w ten weekend dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”.

W badaniu zdecydowanie prowadzi PiS – ponad 37 procent ankietowanych popiera partię rządzącą. Koalicja Obywatelska może liczyć na ponad 29 procent poparcia, a Konfederacja na prawie 9 procent.

Czwartą siłą w Sejmie byłaby Lewica, którą wskazało 8 procent ankietowanych, a PSL Kukiz’15 tradycyjnie dla ludowców w pobliżu progu wyborczego z blisko pięć i pół procent poparcia.

W ankiecie nie było pytania o ruch Szymona Hołowni.

Badani byli za to pytani również wynik wyborów prezydenckich. Chodziło o to, by sprawdzić jak reagują np. wyborcy, których część w II turze bardziej niż na danego kandydata zagłosowała przeciwko jego rywalowi.

“Mogło się okazać, że jest grupa wyborców, która, choć jej kandydat nie wygrał, jest zadowolona z jego poparcia. To badanie pokazuje jednak głęboki podział między Polakami na Polskę PiS i niePiS. Polska PiS jest zadowolona, Polska niePiS jest niezadowolona” – powiedział Marcin Duma z United Surveys.

Blisko 49 proc. (48,7 proc.) ankietowanych jest zadowolonych z wyników wyborów prezydenckich. Tylko nieco mniej, bo 47 proc., jest przeciwnego zdania, a 4,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

W podziale na miejsce zamieszkania z wyników prezydenckiego wyścigu najbardziej zadowoleni są mieszkańcy wsi, miast do 50 tys. i tych liczących od 50 do 250 tys. mieszkańców (w każdej kategorii ponad 50 proc. zadowolonych). Wyraźnie mniej usatysfakcjonowani są mieszkańcy miast od 250 do 500 tys. mieszkańców (69 proc. niezadowolonych) i powyżej 500 tys. (67 proc.).

Czyli jednak?

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!