Wiadomości

We Włoszech uczniowie biją nauczyciel, państwo wyśle ich na kurs przetrwania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kurs przetrwania dla nauczycieli postanowiono zorganizować w Rzymie w związku z narastającą falą agresji i przemocy wobec nich ze strony uczniów w szkołach we Włoszech. To pierwsze takie szkolenie w tym kraju.

Włoska prasa pisze o „narastającym stanie alarmu w szkołach w całym kraju”. Rodzice i sami uczniowie biją nauczycieli, obrażają ich i grożą.

W Velletri niedaleko Rzymu jeden z uczniów powiedział, że „rozpuści w kwasie” nauczycielkę. Pogróżki te zostały opublikowane przez media po tym, gdy nagranie tej sceny trafiło do portali społecznościowych. Prokuratura wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

W mieście Lukka śledztwem objęto czterech nieletnich uczniów technikum, którzy grozili 64-letniemu nauczycielowi włoskiego i historii, co również nagrali telefonem komórkowym. Pretekstem miała być niesprawiedliwa ich zdaniem ocena, jaką wystawił jednemu z nich.

W odpowiedzi na te doniesienia stowarzyszenie dyrektorów szkół z regionu Lacjum postanowiło zorganizować w Rzymie szkolenie dla nauczycieli. Mają oni uczyć się, jak reagować w trudnych sytuacjach chuligaństwa i przemocy. Zapoznają się również z obowiązującymi przepisami oraz tym, jakie kroki dyscyplinarne można podjąć w świetle prawa. Otrzymają także, jak zapowiedziano, odpowiednie przygotowanie psychologiczne, by właściwie ocenić zachowanie uczniów.

Seria spotkań odbywać się będzie we współpracy z policją pocztową, która zajmuje się ściganiem przestępczości w internecie, ze specjalistami z rzymskiej kliniki Gemelli i opieką społeczną.

Prezes stowarzyszenia Mario Rusconi wyjaśnia, że nauczyciele otrzymają wiedzę i narzędzia psychologiczne oraz prawne, dzięki którym „będą umieli reagować, a także bronić się” w sytuacjach ekstremalnych.

– Epizody chuligańskiego zachowania uczniów wobec nauczycieli, do których dochodzi coraz częściej, wymagają poważnej zbiorowej refleksji, nie tylko w świecie szkoły. Trzeba położyć kres temu upadkowi, zajmując jasną i zdecydowaną postawę – dodał Rusconi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!