Wiadomości

We Włoszech powstaje Zgromadzenie Islamskie – do dialogu z państwem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Więcej meczetów i muzułmańskich cmentarzy, uznanie przez państwo mięsa z uboju halal – to postulaty przedstawione władzom Włoch przez wspólnoty wyznawców islamu. Postanowiły one powołać Zgromadzenie Islamskie do prowadzenia rozmów z państwem.

O inicjatywie utworzenia Zgromadzenia Islamskiego, zaprezentowanej w Imperii na północy Włoch, poinformował dziennik „La Stampa”. Pomysłodawca tego nowego podmiotu, Roberto Hamza Piccardo – wydawca, pisarz i działacz stowarzyszeń muzułmańskich wyjaśnił, że nie będzie to partia. 

– To będzie instytucja , której zadaniem ma być prowadzenie negocjacji z państwem po to by przyznano muzułmanom te same prawa co Włochom – wyjaśnił, dodając, że Zgromadzenie ma formalnie rozpocząć działalność od przyszłego roku.

– Do tej pory państwo zawarło porozumienia ze wszystkimi wspólnotami religijnymi, z wyjątkiem muzułmańskiej – powiedział Piccardo.

Podkreślił, że władze kraju tłumaczyły dotąd to tym, iż wyznawcy islamu nie mają reprezentującej ich wszystkich instytucji.

– A my prosimy o poszanowanie praw, nie chcemy przywilejów; państwo może obecnie zwrócić się do nas, by rozpocząć dialog – oświadczył. 

Piccardo zauważył, że wspólnota muzułmańska we Włoszech jest coraz większa. Obecnie liczy 2,7 miliona osób, z czego 900 tysięcy to Włosi.

– Alle do 2030 roku będzie 5 milionów, a jak wskazują statystyki, w 2060 roku jedna trzecia ludności kraju będzie pochodzić z zagranicy – dodał Roberto Hamza Piccardo.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!