Wiadomości

We Włoszech imigranci stanowią 10 procent ludności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do 10 procent wzrósł odsetek imigrantów mieszkających we Włoszech, co uznano za przekroczenie symbolicznej bariery. Obecnie cudzoziemców rezydentów jest ponad 6 milionów – wynika z raportu na temat migracji opracowanego w Mediolanie.

W dokumencie Fundacji Inicjatyw i Studiów nad Wieloetnicznością odnotowano, że w radykalny sposób spadła fala migracyjna na włoskie wybrzeża. Do końca listopada przypłynęło 22 tysiące migrantów.

Do 55 tysięcy wzrosła zaś liczba ta w Hiszpanii, która pod tym względem zajęła pierwsze miejsce w Europie.

Z 24. raportu fundacji wynika, że nielegalnych imigrantów jest we Włoszech ponad 530 tysięcy, co stanowi 8,7 proc. wszystkich migrantów. W tym roku wydalono około 7 tysięcy osób, z których ponad 4 tysiące przymusowo.

Największą nowością zawartą w opracowaniu jest wskazany w nim wzrost o 2,5 pkt proc. do 10 proc. wskaźnika imigrantów mieszkających w tym kraju. Jest ich 6,1 mln na 60,5 miliona ogółu ludności. Fakt, iż co dziesiąty mieszkaniec Italii jest cudzoziemcem, jest przekroczeniem „symbolicznej bariery” – podkreślili autorzy opracowania.

Zwrócili też uwagę na spadek liczby osób otrzymujących obywatelstwo włoskie. W 2017 roku było ich 147 tysięcy, o 55 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Pod względem zatrudnienia trzeci rok z rzędu maleje liczba bezrobotnych wśród cudzoziemców. Ich zarobki są o 35 proc. niższe niż Włochów.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!