Wiadomości

Dania umieści niechcianych imigrantów na bezludnej wyspie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Danii planują umieścić najbardziej niechcianych migrantów, np. kryminalistów, na małej i trudnodostępnej wyspie, gdzie obecnie mieszczą się laboratoria, stajnie i krematorium ośrodka badań zakaźnych chorób zwierząt – pisze we wtorek „New York Times”.

w piątek centroprawicowy duński rząd oraz Duńska Partia Ludowa (DF) ogłosiły porozumienie o planach umieszczenia 100 ludzi na małej wyspie Lindholm. Chodzi o „cudzoziemców, który zostali skazani za zbrodnie oraz o ubiegających się o azyl, których wnioski zostały odrzucone, a którzy nie mogą zostać odesłani do swoich krajów” – czytamy w artykule.

„Są w Danii niechciani i będą to czuli” – napisała na Facebooku duńska minister ds. imigracji Inger Stojberg.

Jak wyjaśnia NYT, z tej leżącej w zatoce Morza Bałtyckiego wyspy o powierzchni 17 akrów (6,88 ha) do najbliższego wybrzeża są ponad 3 km, a kursy promem nie są częste.

„Cudzoziemcy będą musieli każdego dnia stawiać się w ośrodku na wyspie, a jeśli tego nie będą robić, grozi im więzienie” – czytamy.

„Zminimalizujemy liczbę kursów promów tak jak to tylko możliwe”; “Uczynimy to tak uciążliwym i drogim, jak to tylko możliwe” – wymieniał cytowany przez NYT rzecznik DF Martin Henriksen.

Zawarte w tej sprawie porozumienie – jak donosi amerykańska gazeta – obejmuje 115 mln dolarów do wydania przez cztery lata na udogodnienia na wyspie; projekt ma ruszyć w 2021 roku. Umowę uzgodniono w ramach negocjacji nad budżetem państwa na przyszły rok. Co roku DF domaga się surowszych rozwiązań w dziedzinie polityki migracyjnej, a w zamian obiecuje głosy za poparciem projektu budżetu.

/Radio ZET/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!