Aresztowano aktywistów którzy zajęli willę zięcia Putina.
Wiadomości

We Francji zatrzymano aktywistów, którzy zajęli willę zięcia Putina w Biarritz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aresztowano aktywistów którzy zajęli willę zięcia Putina.

Francuska policja zatrzymała w poniedziałek dwóch aktywistów, którzy zajmowali luksusową willę w Biarritz, która jest powiązana z byłym zięciem prezydenta Rosji Władimira Putina – informuje Reuters.

Francuz Pierre Afner i białoruski uchodźca polityczny Siergiej Sawielew wdarli się w niedzielę do willi z zamiarem udostępnienia ośmiopokojowego domu dla ukraińskich uchodźców. „Podczas gdy władze amerykańskie, brytyjskie i francuskie szukają sposobów na ekonomiczne działania przeciwko Rosji, my robimy swoje” – powiedział Sawielew w filmie nakręconym w willi.

Willa jest powiązana z Kiryłem Szamałowem, byłym zięciem Putina i wiceprezesem firmy petrochemicznej Sibur. Szamałowa nie ma na liście zamożnych rosyjskich biznesmenów i innych członków elity kraju, wobec których UE nałożyła sankcje w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę. Ale Szamałow został objęty brytyjskimi sankcjami.

Dwaj zatrzymani aktywiści powiedzieli, że znaleźli rachunki za media i opłaty za media skierowane do SCI Atlantic i Tatiany Szamałowej. SCI Atlantic to firma z branży nieruchomości, której dyrektorem, zgodnie z dokumentami francuskiej firmy, jest Szamałow.

Willa Szamałowa nie jest jedynym pałacem związanym z rodziną Putina w Biarritz. Radio Europe 1 podało, powołując się na francuski wywiad, że w 1996 roku kupił on dawną willę Strawińskiego, mieszczącą się przy rue de la Fregate 9, również w Biarritz.

W Biarritz znajduje się też trzecia willa połączona z Putinem, mianowicie dom jego byłej żony, który obecnie należy do jej nowego męża Artura Reeda. Po wybuchu wojny aktywiści pomalowali ściany willi na kolory ukraińskiej flagi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!