Dwudziesty dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej
Wiadomości

Dwudziesty dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwudziesty dzień wojny rosyjsko-ukraińskiej

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na godz. 6.00 dnia 15 marca 2022 roku

Rozpoczęła się dwudziesta doba heroicznego oporu narodu ukraińskiego przeciw rosyjskiej inwazji wojskowej. Stan, pozycje i charakter działań sił obronnych bez istotnych zmian.

Siły Zbrojne Ukrainy zadają niszczycielskie ciosy zgrupowaniom wojsk i tyłowej infrastrukturze okupantów.

W ciągu dnia zgrupowania Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły cztery śmigłowce, jeden samolot myśliwiec wrogi i pocisk manewrujący.

Zgrupowania sił okupacyjnych biorące udział w ofensywie nie odniosły istotnych sukcesów na wszystkich kierunkach natarcia. Główne wysiłki w dalszym ciągu skupiają się na utrzymaniu zdobytych rubieży.

Wróg kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną. Wykorzystuje sieć placówek opieki zdrowotnej na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy do leczenia rannego personelu. Ponadto najeźdźcy nadal podstępnie wykorzystują infrastrukturę cywilną do ukrywania stanowisk strzeleckich, rozmieszczania broni i sprzętu wojskowego.

Według dostępnych informacji, w związku z niemożnością utrzymania funkcjonowania instytucji i organizacji zapewniających funkcjonowania miejscowościom na czasowo okupowanych terytoriach ORDŁO, okupanci zmuszeni są wstrzymać mobilizację pracowników komunalnych.

Stan moralny i psychologiczny przeciwnika pozostaje niski, co prowadzi do odmowy przez żołnierzy Sił Zbrojnych FR wykonywania rozkazów dowództwa. Ponadto, według dostępnych informacji, zmobilizowani mieszkańcy z okupowanych terenów niektórych obwodów obwodu ługańskiego są wysyłani w celu uzupełnienia strat aktywnych jednostek rosyjskich sił okupacyjnych biorących udział w działaniach wojennych na Ukrainie.

Przeciwnik próbuje zdobyć Mariupol. Ukraińscy żołnierze skutecznie odparli ataki najeźdźców. Łączne straty wroga wyniosły około 150 osób, 2 czołgi, 7 bojowych wozów piechoty i jeden transporter opancerzony. Po stratach okupanci przerwali natarcie i wycofali się.

Artyleria i samoloty wykonały uderzenia ogniowe na skupiska sprzętu wojskowego i kolumn wroga na trasach natarcia. Według dostępnych informacji w wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczonych zostało 12 jednostek sprzętu samochodowego.

Straty poniosły również batalionowe grupy taktyczne 336. Samodzielnej Brygady Morskiej i 11. Samodzielnej Brygady Szturmowej.

W strefach operacyjnych Morza Czarnego i Azowskiego nie odnotowano śladów przygotowań do operacji desantu morskiego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!