Wiadomości

We Francji budują na prowincji katolickie osiedla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W departamencie Indre-et-Loire we Francji ma powstać wkrótce pierwsze osiedle-wieś dla wspólnoty katolickiej. Za projektem stoi agencja nieruchomości Monasphere, która postanowiła rozpocząć budowę osiedli przeznaczonych dla tej społeczności. Pierwsze ma powstać w miejscowości L’Île-Bouchard – czytamy na portalu pch24.pl.

Jak podaje „La Nouvelle-République”, kamień węgielny pod realizację tego dość niezwykłego projektu ma zostać położony latem. Na razie będzie to osada złożona z 17 domów o powierzchni od 84 do 180 metrów kwadratowych. Każdy będzie miał własne podwórko i ogród. Pierwsi mieszkańcy-katolicy są tu oczekiwani w 2024 roku. Agencja nieruchomości nazwała projekt „Clos Saint-Gabriel”.

Agencja „Monasphere” została utworzona pod koniec 2020 roku przez Damiena Thomasa – byłego dyrektora Sanktuarium Louisa i Zélie Martin (rodzice św. Teresy z Lisieux), które ma siedzibę w Alençon. Jego współpracownikiem jest muzyk Charles Wattabled. W 2020 r. podjęli współpracę z inwestorem Pierre-Edouardem Stérinem i postanowili wyszukiwać na francuskiej prowincji opuszczone lub wyludniające się sanktuaria i klasztory, by budować wokół nich nowe domy, remontować stare oraz tworzyć katolickie wspólnoty.

Ich pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem. Projekt wsparł m.in. bp Dominique Rey, ordynariusz diecezji Fréjus-Toulon. Skontaktował pomysłodawców „Monasphere” z kilkoma wspólnotami na podległym sobie terenie, by połączyli swe siły. Mają to być oazy, które promieniują na otoczenie. W ciągu najbliższych 10 lat ma powstać około 100 takich katolickich osiedli. Do projektu włączyło się kilkanaście opactw i klasztorów na terenie całej Francji. Celem jest oferowanie katolikom osiedli mieszkaniowych położonych w pobliżu miejsc kultu, tak, by rodziny chrześcijańskie mogły łączyć życie duchowe z życiem na wsi, a przy okazji centra religijne zostały ożywione.

Więcej:
https://m.pch24.pl/we-francji-buduja-na-prowincji-katolickie-osiedla-spelnia-sie-wizja-raspaila/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!