Europa Wiadomości

Wczoraj przez Czechy przeszło tornado

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portalmedianarodowe.com w czwartek wieczorem silne tornado uderzyło w Południowe Morawy w Czechach. Według meteorologa Michala Žáka mogło mieć siłę dochodzącą do F4, co oznaczałoby najsilniejszą burzę tego typu we współczesnej historii tego kraju.

Tornado, które uderzyło w Czechy, poczyniło ogrom zniszczeń w Południowych Morawach, niedaleko granicy ze Słowacją. W miejscowości Hrušky zawaliła się m.in. wieża tamtejszego kościoła, a wiele budynków zostało pozbawionych dachów.

Zastępca burmistrza Hruška w regionie Břeclav Marek Babisz powiedział, że połowa miejscowości została zrównana z ziemią.

“Zostały tylko mury bez dachów, bez okien. Kościół nie ma dachu, nie ma wieży, ludzie nie mieli się gdzie ukryć. Wieś od kościoła w dół praktycznie nie istnieje. Szkoła nie ma elewacji, nie ma dachu. Wiekowe lipy, świerki są powalone, to szaleństwo”

– zacytowała Babisza czeska telewizja.

Na miejsce udał się wicepremier, a jeszcze dziś ma przybyć premier Czech.

“Rano byłem w Hruškách, teraz jestem tutaj (w Lužicích), to jest widok jak z apokalipsy. Chciałbym podziękować wszystkim funkcjonariuszom Zintegrowanego Systemu Ratownictwa za ich zaangażowanie. Pracują całą noc w naprawdę trudnych warunkach”

– powiedział wicepremier i minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček (CSDD).

Dodał, że jak tylko zakończy się akcja ratunkowa, trzeba będzie rozpocząć prace związane z odbudową. “I chodzi tu oczywiście o duże pieniądze” – powiedział, dodając, że już porusza tę kwestię z minister finansów Aleną Schillerovą i burmistrzami.

Trwają przeszukiwania gruzów w celu znalezienia kolejnych ofiar. Na miejscu jest wiele jednostek straży pożarnej i psy tropiące. Pojawiły się też informacje o użyciu dronów. Do służb publicznych jeszcze wieczorem w czwartek miało dołączyć wojsko. Szpital w Hodoninie jest gotowy na ewentualny dalszy napływ rannych oraz osób, które zostaną wydobyte spod gruzów, poinformowała z miejsca zdarzenia reporterka Telewizji Czeskiej Ivana Bártová. W nocy opatrzono około 200 osób. Według rzecznika południowomorawskiego pogotowia ratunkowego, tornado, które przeszło przez Czechy, przyczyniło się do śmierci co najmniej trzech osób.

Czeska minister finansów Alena Schillerová powiedziała czeskiej telewizji publicznej, że przygotowywana jest pomoc finansowa zarówno dla regionu, jak i dla poszczególnych osób. Dodała, że ​​jest również w kontakcie z ministrem rozwoju regionalnego Klárą Dostálovą oraz ministrem przemysłu i handlu Karelem Havlíčkiem i przygotowują dotacje, które mogłyby sfinansować m.in. remonty chodników lub dróg.

Któż by się spodziewał…

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!