Wiadomości

Ważne pytanie o stosunek Ukraińców do wydarzeń z II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ogromne zainteresowanie wzbudził na Ukrainie film, przy czym reakcje nań sporo mówią o nastrojach panujących na Ukrainie i stosunku Ukraińców do wydarzeń z II wojny światowej.

„Bardzo, ale to bardzo ciekawa reakcja ukraińskiego społeczeństwa. W największym skrócie, jest to omówienie dwóch pomników: jeden z nich, to pomnik UPA w Monastyrze, za którym ujął się prezydent Ukrainy; drugi zaś to powstały w Polsce pomnik Ukraińców, którzy ratowali swych polskich sąsiadów (o którym się na Ukrainie nic nie mówi)” – pisze na facebooku dr Radosław Sikora, historyk, stały współpracownik magazynu MAGNA POLONIA.

„Anatolij Szarij zadaje pytanie swoim ukraińskim widzom – do kogo Wam bliżej? Do tych, co mordowali dzieci, kobiety itd., czy też do tych, którzy wykazali się człowieczeństwem ratując polskich sąsiadów? Jemu ewidentnie do tych drugich. Jaka jest reakcja Ukraińców? 42 tys. dało łapkę w górę, a tylko 518 w dół. Czyli 42 tys. jest za pomnikiem Ukraińców pomagających Polakom a 518 za UPA” – zwraca uwagę Radosław Sikora.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!